Czy polski przemysł leży w gruzach? Kandydat europoseł dr Andrzej Duda jeździ po Polsce i opowiada publiczności o konieczności reindustrializacji Polski, w której przemysł chyli się ku upadkowi. Oczywiście wtapia się to w szerszą narrację PiS o katastrofie, jaką sprokurowała ojczyźnie Platforma Obywatelska.
Jako że bardzo lubię cztery działania i procenty, poszukałem danych i znalazłem je w CIA The World Factbook. To lista krajów z informacjami pokazującymi udział sektorów w tworzeniu PKB - rolnictwa, przemysłu i usług (razem dają 100%). Dane krajów UE pochodzą z 2013 roku, a więc są świeże.
I co nam ta lista pokazuje? Pokazuje, że Polska jest na trzecim miejscu w Europie pod względem udziału przemysłu w PKB, aż o 8 punktów procentowych powyżej średniej unijnej. Przemysł obejmuje tutaj: przemysł wydobywczy, przemysł przetwórczy, wytwarzanie energii i budownictwo.
Co zabawne, udział przemysłu w PKB sam w sobie nie świadczy o tym, że jest dobrze czy źle - megatrend to rosnący udział usług. Staram się jednak obalić fałszywe twierdzenia PiS, które z tej akurat kwestii uczyniło pałkę i tłucze nią konkurenta politycznego.
Źródło: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2012.html
Jeżeli chodzi o PKB to Polska od wielu lat stoi w czołówce. Jako nieliczni wgl wykazujemy poziom procentowy na plusie ;)
OdpowiedzUsuńOwszem, Polska jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych krajów w Unii Europejskiej co pozytywnie wpływa na wzrost krajowego PKB jednak dominują w Polsce mało dochodowe przedsięwzięcia tj. produkcja artykułów spożywczych, mebli i przetwórstwo ropy naftowej, a udział Polski w bardziej zaawansowanych technologicznie gałęziach przemysłu w Europie np. produkcji samochodów, elektroniki czy maszyn i urządzeń jest stosunkowo niski.
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł i po takim czasie już mogę przyznać że Polski przemysł trzyma się dobrze.
OdpowiedzUsuńNiestety polski przemysł nie jest aktualnie w najlepszej kondycji. Aczkolwiek, jest pewna szansa na to że niedługo się to zmieni. Powodem tego jest ciągle zmieniająca się gospodarka w Polsce i zatrzymanie sprzedawania firm rodzimych.
OdpowiedzUsuńRzeczywiście ciekawe, w którą stronę "pójdzie" polski przemysł. Wiadomo, Polacy mają skłonności do narzekania i "zawsze mogłoby być lepiej", także w kwestii przemysłu, prawda? :) Bardzo ciekawy artykuł.
OdpowiedzUsuńNaszego przemysłu aktualnie praktycznie nie ma. Jest bardzo mało zakładów państwowych. A to właśnie na barkach państwa spoczywa trzymanie gospodarki w dobrej kondycji.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Mam podobne spostrzeżenia jeśli chodzi o ten temat. Powinno zostać przywrócone więcej zakładów państwowych, wtedy sytuacja z pewnością by się znacznie zmieniła ponieważ prywatne przedsiębiorstwa działają nieco inaczej.
OdpowiedzUsuńZbyt wiele dochodowych firm już straciliśmy, dlatego z tym przemysłem jest tak ciężko. Ale nie sądzę by nie udało się tego jeszcze naprawić.
OdpowiedzUsuńPolski przemysł jest w bardzo dobrej kondycji. Od dłuższego czasu należy do najmocniejszych w Europie, co dla nas jest bardzo ważne. Dzięki temu powstają nowe miejsca pracy, zwiększa się Polski eksport, a nasz kraj ma coraz większe znacznie w handlu międzynarodowym. To wszystko sprawia, że konkurencyjność polskiej gospodarki jest coraz większa :)
OdpowiedzUsuńNa pewno trudno tu nie zauważyć powiązania.
OdpowiedzUsuńOgromnymi zaletami systemów pneumatycznych są także ich wytrzymałość, żywotność oraz niska awaryjność. Warto też dodać, że najlepsze urządzenia, to te napędzane spręzonym powietrzem. Z własnego doświadczenia wiem, że świetnie sprawują się sprężarki z oferty Aerzen.
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł. Przemysł w Polsce jest obecnie na bardzo dobrym poziomie jak widać
OdpowiedzUsuńSuper ranking. Miło popatrzeć, że Polska jest wysoko w tym zestawieniu
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńNie wiedziałem że Polski przemysł wygląda tak dobrze ciekawe jak długo to się utrzyma skoro co roku jakiś gigant upada w przemyśle.
OdpowiedzUsuńCiekawe jak wygląda rozwój przemysłu w aktualnych czasach myśle że troche podupadł.
OdpowiedzUsuńWiele państw boryka się obecnie z coraz wiekszym kryzysem, a poprawy nie widać.
OdpowiedzUsuńJa nigdy tak nie postrzegałam samego przemysłu, ale faktycznie jest to na pewno ważna gałąź gospodarki. Od jakiegoś czasu ja również korzystam często z amortyzatorów gumowych https://powerrubber.com/kat/wibroizolatory/amortyzatory-gumowe/ które sprawdzają się idealnie w wielu maszynach przemysłowych.
OdpowiedzUsuń,
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł. Co do przemysłu to są zakłady, które specjalizują się w różnych branżach i to dzięki nim wiele zakładów produkcyjnych może się rozwijać. Jeśli chodzi o maszyny i urządzenia hydrauliczne to takie znajdziecie w firmie https://rotorprasy.pl/ . Firma z doświadczeniem, dobrą ofertą, jakość usług na wysokim poziomie. Można z nimi śmiało współpracować.
OdpowiedzUsuńciekawe
OdpowiedzUsuńBardzo wartościowy wpis. Rozwój przemysłu jest bardzo istotny dla krajowej gospodarki. Chciałbym jednak zobaczyć dane o jego strukturze, dla mnie najistotniejszym parametrem byłaby informacja o stopniu zaawansowania naszego przemysłu na tle innych krajów. Jeśli chodzi o zaawansowane materiały takie jak stale nierdzewne, kwasoodporne, żaroodporne duplex itp. to takie znajdziecie w firmie https://www.stainlesseurope.pl/ . Firma z doświadczeniem, dobrą ofertą, jakość usług na wysokim poziomie. Można z nimi śmiało współpracować. Dodatkowo jest możliwość składania zamówień na naprawdę małe partie towaru.
OdpowiedzUsuńPotwierdzam, ich wyroby charakteryzuje najwyższa jakość, zwłaszcza: rury nierdzewne bez szwu
OdpowiedzUsuńw dobie kryzysu poCovidowego czeka nas wyzwanie co najmniej utrzymania dotychczasowego trendu. Zachęcam do współpracy z firmą Stalesia rury żaroodporne
OdpowiedzUsuńDobrze rozpisane, warto też sprawdzać sobie jak to prezentowało się w poprzednich latach. Jak pracujecie w przemyśle to też takie firmy jak www.nntlab.com powinny być wam znane. Zajmują się tu wprowadzaniem innowacyjnych metod opóźniających niszczenie konstrukcji stalowych.
OdpowiedzUsuńMyślę, że polski przemysł ma się całkiem nie najgorzej. Szczególnie jeśli firmy szukają klientów i odbiorców również poza granicami kraju. Szczególnie na rynki wschodnie warto uderzać, nie są one jeszcze tak nasycone towarami jak te zachodnie i polskie produkty naprawdę dobrze się tam sprzedają. Jeśli zastanawiacie się jak zdobyć certyfikaty umożliwiające taką sprzedaż to odsyłam na stronę https://ccrw.pl/. Znajdziecie tam konieczne informacje.
OdpowiedzUsuń