niedziela, 10 lutego 2013

Kasa na zdrowie

Niedawno linkowałem tutaj zmajstrowany doraźnie wykres ilustrujący procent PKB wydawany na ochronę zdrowia. W skrócie - my wydajemy jakieś 7,5% PKB, Europa Zachodnia 9-12%, a USA nawet ponad 17%.

Poniżej jest interaktywny wykres pokazujący wydatki na obywatela w USD. USA, Zachodnia Europa, my i dla porównania Węgry i Czechy. Zachód wydaje 3-5-krotnie więcej (USA nawet 8-krotnie). Nawet niewiele nas już przewyższające zamożnością Grecja i Portugalia łożą 3 razy więcej na głowę, a Węgry podobnie, Czechy o połowę więcej. Im bogatszy kraj, tym więcej siłą rzeczy wydaje.

To żywy dowód, że nasze 7,5% to zdecydowanie za niski odsetek. Rosnącemu w naturalny sposób PKB musi towarzyszyć wzrost udziału wydatków na zdrowie. A dane pokazuję dlatego, że właśnie w Twitterze usiłowano mnie przekonać, iż 2,65 funta tygodniowo podstawowej brytyjskiej składki zdrowotnej załatwia sprawę - to ja się pytam, skąd się bierze 3500 USD brytyjskich wydatków na osobę, bo to odpowiednik 70 USD tygodniowo. Jest jasne, że składka podstawowa jest uzupełniona funduszami publicznymi.

Gdy klikniesz na dole Eksploruj dane, wejdziesz do Google Public Data Explorer, gdzie możesz modyfikować parametry wykresu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz