niedziela, 5 października 2014

MindMaple Lite - pomocnicze elementy mapy myśli

MindMaple Lite - bezpłatny program do tworzenia mapy myśli

Wpis wyjaśnia, jakie są pomocnicze składniki mapy myśli - nie są one krytyczne dla funkcjonowania mapy, ale ich obecność zwiększa jej wartość informacyjną.

Główne elementy mapy opisane we wpisie MindMaple Lite - główne elementy mapy myśli wystarczą do utworzenia prostej mapy myśli. Najważniejsze są w niej tematy różnych szczebli (centralny i potomne) i łączące je linie, tworzące razem hierarchię pojęć. W tym wpisie przedstawiamy krótko sens elementów pomocniczych, odsyłając do osobnych wpisów po bardziej szczegółowe informacje.

Objaśnienia

(Więcej: projektowany wpis Objaśnienia i podsumowania)

Terminem objaśnienie nazywam tutaj element występujący pod anglojęzyczną nazwa Callout. Objaśnienia możemy dodawać do tematów (zwykłych i pływających), do obszarów oraz do relacji. Odsyłamy w tym miejscu do bardziej szczegółowego opisu w poświęconym mu wpisie (Objaśnienia i podsumowania), a w tym miejscu ograniczamy się do pokazania elementarnej techniki wstawiania objaśnień.

Polecenie Callout pozwalające wstawić objaśnienie widoczne jest na karcie Home, w grupie Topics, a także na karcie Insert.

mmp1

“Dymek” objaśnienia jest związany z tematem, do którego zostało dowiązane. Co ciekawe, możemy tworzyć elementy potomne objaśnienia.

Podsumowania

(Więcej: projektowany wpis Objaśnienia i podsumowania)

Podsumowanie, w terminologii MindMaple Summary Topic, to ten sam Callout, ale odnoszący się nie do pojedynczego tematu, lecz do całego obszaru. Po kliknięciu obramowania obszaru możemy wybrać w menu podręcznym polecenie Insert Summary Topic lub nacisnąć skrót klawiaturowy Ctrl+Shift+Enter.

mmp2

Obszary

(Więcej: wpis Obszary)

Każdy temat, wraz z jego podtematami, możemy objąć wspólnym obszarem. Jest to przydatne wyróżnienie jednego lub kilku elementów mapy pozwalające skupić uwagę na wybranym jej fragmencie. W tym celu należy najpierw zaznaczyć temat myszą, a następnie przejść na kartę Home i w grupie Topic Elements kliknąć menu wyskakujące Boundary. Galeria gotowych kształtów zawiera 15 zamkniętych obszarów i 4 wzory podobne do emotikon.

mmp3

Relacje

(Więcej: wpis Relacje)

Tematy znajdujące się w hierarchii są w naturalny sposób połączone ze swoimi rodzicami z jednej, a z dziećmi z drugiej strony (oraz, naturalnie, ze swoimi bardziej oddalonymi w hierarchii przodkami i potomkami). Możemy jednak tworzyć dodatkowe relacje między dowolnymi tematami znajdującymi się w mapie - zarówno tymi w hierarchii, jak i swobodnymi (pływającymi). Na ilustracji relacje łączy poziomo dwa tematy mające wspólnego przodka, ale niebędące w hierarchicznej zależności wobec siebie.

mmp4

Ilustracje

(Więcej: wpis Ilustracje)

Choć mapa może funkcjonować bez udziału ilustracji, ich obecność podnosi komunikatywność mapy. Ilustracje nie są jedynie ozdobnikiem, lecz pozwalają lepiej zapamiętywać mapy myśli, lepiej spożytkować naturalne cechy mózgu człowieka.

Mapy są umieszczane w tematach lub jako swobodne (pływające obiekty). W wersji Pro program oferuje bibliotekę grafik Clip Art, natomiast w wersji Lite musimy się posługiwać poleceniem Picture na karcie Home lub Insert. Po zaznaczeniu tematu kliknięcie polecenia uruchamia okno dialogowe, w którym wyszukujemy potrzebną nam ilustrację.

mmp5

Można też skopiować obraz do schowka i wkleić za pomocą polecenia Paste Inside.

mmp6

2 komentarze:

 1. szkoda, że chyba nie ma wersji na linuxa... wygląda dużo lepiej niż FreeMind
  - tak czy siak wpis zachęcił mnie do eksperymentów :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Linuxa jest kilka:http://www.junauza.com/2009/08/5-best-freeopen-source-mind-mapping.html
   Faktycznie, interfejs MindMaple jest bardzo przyjemny.

   Usuń