czwartek, 4 lipca 2013

GeoGebra i HTML 5

W wersji 4.2 GeoGebry pojawił się eksport wyników pracy w postaci strony internetowej w wersji HTML 5. Zasadniczą metodą umieszczania apletów GeoGebry jest umieszczenie w Internecie plików .ggb i odwoływanie się do nich na stronie internetowej czy w blogu. Inna technika to osadzenie kodu apletu w źródle strony.

Wymaga to jednak od czytelników przeglądarki z obsługą Javy, co dość mocno obciąża system. Jak na razie funkcjonalność apletów Javy jest największa, ale na szczęście część funkcjonalności można uzyskać w czystym HTML 5 (z JavaScript). Ponieważ zapewne większość umieszczanych w Internecie przykładów może się ograniczyć do tego, co oferuje HTML 5, warto jak najczęściej z tego korzystać.

Aby wyeksportować stronę w wersji HTML 5, należy wykonać sekwencję działań: Plik - Eksportuj - Dynamiczna Karta Pracy jako strona internetowa. Na ekranie pojawia się okno Eksportuj Dynamiczną Kartę Pracy. Klikamy kartę Eksportuj jako stronę internetową, a niżej kartę Zaawansowane.

image

To przykład eksportu apletu z wyłączonymi elementami interfejsu użytkownika - możesz samodzielnie przećwiczyć wyniki zaznaczania poszczególnych opcji. Zwróć jednak uwagę na zaznaczenie pola wyboru Eksportuj do HTML 5. Po kliknięciu przycisku Eksportuj plik HTML jest zapisywany na dysku. Jeśli natomiast wybierzemy opcję nie zapisywania pliku HTML, lecz pobrania kodu do schowka, będziemy od razu mogli wkleić do kodu źródłowego redagowanego dokumentu (strony czy wpisu w blogu) zawartość schowka, ale przyciąć ją jedynie do treści (kodu) znajdującej się wewnątrz znaczników <body>. Przykład takiego kodu jest pokazany poniżej.

Test

PW, 3 Lipiec 2013, Utworzony z GeoGebra

W pokazanym przykładzie możesz poruszać punktami A i B oraz prostą a. Obserwuj zachowanie prostych, ruchy punktów, zmiany miary kąta między prostą a i osią X. Ikona resetu konstrukcji w prawym górnym rogu pozwala przywrócić pierwotną postać konstrukcji. To właśnie przykład dynamizmu i interaktywności apletów GeoGebry, dzięki którym można uzyskać ciekawe techniki nauczania szkolnej matematyki, niedostępne w statycznych z natury podręcznikach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz