czwartek, 1 maja 2014

10 lat w Unii Europejskiej - kto zyskał najwięcej

1 maja 2014 roku mija 10 lat od przyjęcia do grona krajów członkowskich Unii Europejskiej następujących krajów: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. Przyjrzyjmy się, jak poradziły sobie w tym czasie kraje, które do przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku należały do grupy tzw. demoludów, czyli po prostu dawne państwa komunistyczne. W tabeli pokażemy 19 krajów, z których 11 należy obecnie do Unii, a 8 jest poza nią (jasnozielone tło).

Sięgnęliśmy do danych Banku Światowego (interaktywny wykres w usłudze Google Public Data Explorer), ograniczając wykres do lat 2003-2012. Wykres dotyczy poziomu PKB per capita, wg parytetu siły nabywczej (PSN), w stałych cenach z 2005 roku. Jest to więc informacja pokazująca rzeczywiste relacje PKB i zmiany w czasie.

Kliknij, aby powiększyć obraz:

mx31140

Po zapisaniu w tabeli danych za lata 2003 i 2012 i posortowaniu jej według trzeciej kolumny uzyskujemy listę krajów według wielkości PKB na głowę w 2012 roku. Polska zajmuje na liście 6. miejsce, a kraje spoza Unii zajmują generalnie dalsze miejsca. Relacje PKB pokazuje formatowanie warunkowe trzeciej kolumny, gdzie są beżowe paski o długości proporcjonalnej do wielkości PKB.

mx31BCB

Z kolei po posortowaniu tabeli według czwartej kolumny, a więc tempa wzrostu w całym badanym okresie 2003-012, tabela przedstawia się następująco:

mx3ECDF

Jak widać, kraje spoza UE znacznie poprawiły swoją pozycję (proporcje tempa pokazują niebieskie paski danych), zaś Polska pozostaje na 6. miejscu, a wśród krajów Unii jest nawet czwarta. Szybsze tempo wzrostu wykazały jedynie Litwa, Łotwa i Słowacja, o kilka punktów procentowych przez Polską. Podkreślmy ponownie, to realny wzrost, w cenach stałych, a więc możemy powiedzieć, że nasz dochód na głowę zwiększył się w tym okresie niemal o połowę.

5 komentarzy:

 1. Ale bierzcie pod uwage ze im wieksze zacofanie tym iweksza sznasa na szybki wzrost. Dlatego taki wynik Bialorusi. Zreszta to panstwo jest dotowane przez Rosje za pomoca niskich cen surowcow. Nawet 15% PKB to moze wbyc wynik pomocy z Rosji. U nas UE tyle nie daje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Białoruś to faktycznie enigma - wymaga to solidnej analizy i znajomości tamtejszych realiów.

   Usuń
  2. nie ma takiej zasady. Oszem jak zacofany kraj wprowadzi wolny rynek to bedzie wzrost szybki, ale białoruś tego nie zrobiła.

   Usuń
 2. Czy robił Pan może jakieś poszukiwania w sprawie tej infografiki:
  http://i.wp.pl/a/f/jpeg/32357/infografika.jpeg

  Czy jest zmanipulowana?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest zmanipulowana. Dobrano kilka produktów sugerujących co najmniej dwukrotny wzrost cen, gdy rzeczywisty wyniósł 33%.
   http://inf.stat.gov.pl/gus/5840_1634_PLK_HTML.htm

   Usuń