czwartek, 12 czerwca 2014

Narracja w pokazie slajdów

Nie zawsze mamy możliwość osobistego zaprezentowania jakiejś tematyki. Jest oczywiste, że wygłoszenie wykładu przed żywym audytorium daje znacznie większe możliwości choćby dlatego, że publiczność może na bieżąco reagować i zadawać pytania po prelekcji, co w naturalny sposób doskonali wartość informacyjną wykładu.

Jednak w dzisiejszych czasach technika pozwala wygłaszać i rozpowszechniać wykłady za pomocą Internetu. Możemy po prostu opracować pokaz slajdów i nagrać do niego narrację, a następnie udostępnić ją do pobrania w Internecie czy przekazać publiczności na płycie, jeśli nie możemy być obecni na jakimś spotkaniu. Jest jasne, że taka metoda rozpowszechniania daje olbrzymie możliwości dotarcia z treściami do potencjalnego audytorium.

Pokażmy tworzenie narracji na przykładzie PowerPointa w wersji 2007.

Załóżmy w, że mamy prostą prezentację zawierającą 6 slajdów. Tradycyjny sposób pokazywania to naciśnięcie klawisza F5 i kolejne omawianie na żywo pokazywanych za pomocą rzutnika slajdów, między którymi przechodzimy kliknięciami myszy czy naciśnięciami klawisza spacji (dla uproszczenia zakładamy, że nie ma w niej animacji uruchamianych myszą i klawiaturą). Jeśli jednak nie możemy wygłaszać wykładu na żywo, ten brakujący element, czyli narrację, możemy po prostu nagrać i dołączyć do prezentacji. A zatem różnica jest taka, że prezentacja z narracją zawiera osadzony w sobie plik dźwiękowy.

Przechodzimy zatem na kartę Pokaz slajdów i klikamy przycisk Nagraj narrację.

mx33856

Ukazuje się okno, w którym możemy ustawić poziom mikrofonu oraz zmienić jakość nagrywania. Domyślna jakość to dźwięk o najniższych parametrach technicznych, ale i o najmniejszej objętości, ok. 10 kilobajtów na sekundę nagrania, czyli ok. 600 kilobajtów na minutę. Półgodzinna narracja może więc powiększyć plik prezentacji o co najmniej 20 megabajtów.

image

Gdy po kliknięciu przycisku Zmień jakość wybierzesz inną jakość, np. 22 kHz, narzut dźwiękowy zwiększy się odpowiednio - tutaj z grubsza dwukrotnie. Musisz samodzielnie ocenić, jaki dźwięk jest zadowalający, jaki jest rozsądny kompromis między jakością i objętością.

image

Po kliknięciu OK w oknie Nagrywanie narracji ukaże się pełnoekranowy pokaz slajdów, z pierwszym slajdem na ekranie. Zacznij omawiać zawartość slajdu, a gdy skończysz, kliknij slajd myszą, aby wczytać kolejny slajd.

Dobra rada: gdy skończysz omawianie slajdu, odczekaj momencik przed kliknięciem, aby program nie przyciął za wcześnie dźwięku.

Doprowadź narrację do końca, a gdy ostatnie kliknięcie będzie zamykać narrację, ukaże się jeszcze istotny komunikat informujący, że narracja została zapisana z każdym slajdem i pytanie, czy zapisać także chronometraż dla slajdów. Chronometraż to rozkład czasowy slajdów odpowiadający tutaj twojej narracji. Kliknij zatem Zapisz, a gdy ukaże się twoja prezentacja w widoku sortowania, zapisz ją na dysku. Sprawdź od razu, jak bardzo powiększył się plik.

mx338C3

Widok sortowania pokazuje miniatury slajdów z przydzielonymi im czasami, czyli po prostu chronometraż pokazu - slajdy automatycznie się zmieniają, zgodnie z podanymi czasami.

image

Każdy fragment narracji widoczny jest w postaci ikony głośnika na odpowiadającym mu slajdzie.

mx3E68E

Wykonaj próbę generalną - rozsiądź się w foteliku, naciśnij F5 i sprawdź przynajmniej kilka slajdów, a jeszcze lepiej cały wykład. Jeśli wszystko zostało wykonane, jak trzeba, masz właśnie gotowy wykład, który możesz rozpowszechniać na płytach czy w Internecie (możesz upowszechniać prezentację zapisaną jako pokaz otwierający się od razu w widoku pokazu slajdów). Od twojej wiedzy i oratorskich umiejętności zależy jego poziom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz