środa, 11 czerwca 2014

Niestandardowe pokazy slajdów

Prezentacje tworzone w programach takich jak Microsoft PowerPoint czy LibreOffice Impress można traktować jako pojemniki na zbiory slajdów. Można sobie wyobrazić naukowca czy biznesmena, który opracowuje regularnie materiały w postaci slajdów i przedstawia je w czasie publicznych prezentacji - nie znaczy to wcale, że trzeba pokazywać publiczności wszystko, co jest zgromadzone w ramach danej prezentacji - zarówno PowerPoint, jak i Impress, dysponują narzędziem o nazwie Niestandardowy pokaz slajdów.

Działanie tego narzędzia polega na wybraniu ze zbioru slajdów w prezentacji pewnego podzbioru - przykładowo, ekonomista mógłby chcieć omówić w czasie wykładu tematykę cenowej elastyczności popytu, choć w swoim projekcie o nazwie Ekonomia posiada znacznie więcej slajdów dotyczących mikro- i makroekonomii. Trzymanie ich w jednym pojemniku jest o tyle sensowne, że możemy z nich tworzyć dowolne podzbiory i pokazywać je publicznie zależnie od okoliczności. I co więcej, slajdy mogą być w dowolnym momencie aktualizowane, co pozwala mieć na podorędziu zawsze aktualne pokazy.

image

Aby utworzyć niestandardowy pokaz (pokażemy to na przykładzie PowerPointa 2007), wykonaj następujące czynności:

 • W prezentacji PowerPointa przejdź na kartę Pokaz slajdów.
 • Kliknij przycisk wyskakującego menu Niestandardowy pokaz slajdów.
 • Kliknij Pokazy niestandardowe, co wywoła okno Pokazy niestandardowe.

image

 • W oknie Pokazy niestandardowe kliknij przycisk Nowy.
 • W oknie Definiowanie pokazu niestandardowego wpisz tytuł pokazu.
 • Kliknięciami skopiuj wybrane slajdy z panelu Slajdy w prezentacji do panelu Slajdy w pokazie. Możesz zmienić strzałkami ich kolejność.
 • Zatwierdź wybór przyciskiem OK.

image

W oknie możesz utworzyć dowolne inne pokazy, a także edytować już istniejące - zmieniać tytuł, dodawać i usuwać slajdy, zmieniać ich kolejność.

image

Po zamknięciu okna możesz w dowolnej chwili uruchomić pokaz, klikając na karcie Pokaz slajdów menu Niestandardowy pokaz slajdów i wybierając jeden ze zdefiniowanych pokazów. Ich lista będzie związana z konkretną prezentacją, a zatem będzie widoczna dopiero po otwarciu danej prezentacji-pojemnika, a nie w chwili uruchomienia samego PowerPointa.

mx39356

LibreOffice Impress dysponuje analogicznym narzędziem, które uruchamiamy w menu Pokaz slajdów.

mx34566

2 komentarze:

 1. Jak ktoś lubi się bawić prezentacjami warto spróbować:
  http://prezi.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bawiłem się dawno temu - nowszych wersji nie znam.

   Usuń