wtorek, 10 czerwca 2014

Wydatki na zdrowie, a wiek

Amerykańska obsesja na punkcie zdrowia przejawia się w ogromnym, największym na świecie odsetku PKB wydawanym na szeroko rozumianą ochronę zdrowia. Sięga on obecnie 18% PKB (dane za 2012 rok, interaktywny wykres w Google Public Data Explorer), podczas gdy w rozwiniętych krajach europejskich mieści się w granicach 9-12%, a w Polsce z grubsza na poziomie 7%.W przeliczeniu na osobę, zważywszy wysoki amerykański PKB per capita, są to wydatki sięgające nawet 9 tys. USD, gdy w Polsce wydaje się ok. 1,5 tys., czyli sześciokrotnie mniej. Obrazowym odzwierciedleniem amerykańskiej przewagi jest fakt, że wydając w 2012 roku 2,8 bln USD na ochronę zdrowia, mieli wydatki większe niż cały PKB takich krajów, Rosja, Wielka Brytania czy Francja, a nieco mniejszy od PKB Niemiec.

Zainteresował mnie jednak inny aspekt wydatków na ochronę zdrowia, mianowicie rozkład wydatków według grup wiekowych. Jest oczywiste, że wydatki na zdrowie są większe w późniejszym wieku, w którym kumulują się rozmaite choroby, w tym te szczególnie mocno związane z wiekiem, jak choroby nowotworowe czy degeneracyjne.

Na stronie internetowej amerykańskiej instytucji federalnej Centers for Medicare & Medicaid Services, z Baltimore, znalazłem materiały pokazujące podstawowe zależności statystyczne (Age and Gender Tables, publikacja PDF). Wprawdzie podział na grupy wiekowe jest dość zgrubny i obejmuje grupy 20-25-letnie, niemniej dobrze ilustruje on wzrost wydatków w zależności od wieku. W pełni poprawny wykres musiałby naturalnie obejmować mniejsze przedziały, w tym szczególnie roczne.

Dane są dostępne dla lat 2002, 2004, 2006, 2008 i 2010. Pokazana tu tabela nosi nazwę Całkowite osobiste wydatki na zdrowie na głowę wg płci i wieku (s. 7 publikacji). Zamieszczamy jej fragment (cała pokazuje także podział według płci):

mx3E3B0

Dane pokazują roczne wydatki w grupach i w całej populacji - o ile w 2010 r. wydawano średnio ponad 7 tys. USD na głowę rocznie (z grubsza pół miliona dolarów przez całe statystyczne życie), o tyle w grupie 0-18 lat było to jedynie 3,6 tys. USD rocznie, zaś w najstarszych rocznikach prawie 10 razy tyle. Pokazuje to wyraźnie sporządzony na podstawie tabeli wykres który obejmuje wszystkie ujęte w tabeli lata i grupy wiekowe. Włączyliśmy etykiety z liczbami dla roku 2010, aby pokazać zmiany zależne od wieku w roku z najnowszymi danymi.

Naturalnie podobne dane - o ile są publicznie dostępne - można przedstawić w przypadku innych krajów. Amerykańskie instytucje statystyczne dysponują jednak zwykle najdokładniejszymi danymi liczbowymi. W każdym razie można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że podstawowe prawidłowości są podobne, szczególnie w rozwiniętych krajach, z lepszą opieką medyczną. To bardzo ważny aspekt ekonomiki zdrowia, istotny zwłaszcza dla finansów publicznych.

Kliknij aby powiększyć:

mx3D906

3 komentarze:


 1. Bardzo ciekawe zestawienie, czy mógłby Pan zagłębić się i znaleźć analogiczne lub podobne choć dane dla Polski?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zamierzam odszukać w wolnej chwili dane dla Polski, z nadzieją, że zawierają wartościowe informacje.
   Więcej danych dla USA jest na linkowanej stronie.

   Usuń
 2. Nieco danych spoza Polski: https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/wydatki-na-opieke-medyczna-seniorzy-finanse-publiczne/

  OdpowiedzUsuń