sobota, 15 czerwca 2013

Umieralność dzieci do piątego roku życia

Umiejętność korzystania z danych statystycznych uważam za sprawność cywilizacyjną niezbędną człowiekowi o jakichś elementarnych aspiracjach intelektualnych, uważającemu się za w miarę wykształconego.

Jednym z narzędzi, z których powinno się korzystać przy różnych okazjach, są dane i wykresy Google pokazujące podstawowe wskaźniki rozwojowe. Są one o tyle ważne, że możemy interaktywnie kształtować zakres wyświetlanych danych czy typy wykresów. Źródłem danych są statystyki Banku Światowego i Eurostatu.

Jednym z takich wykresów jest umieralność niemowląt. Do wykresu wybrałem kilka państw zbliżonych cywilizacyjnie do nas - najgorszy wskaźnik ma tu Brazylia, 15,6 zgonu na 1000 żywych urodzeń, najlepszy Japonia, 3.4. My jesteśmy na dobrym poziomie europejskim, 5,8. Dane pochodzą z 2011 roku. Oczywiście, po kliknięciu linku Eksploruj dane każdy może sobie ten wykres zmodyfikować, wybierając inne kraje czy inny typ wykresu, a także regulując zakres czasowy pod wykresem.

Poniższy interaktywny wykres ma pokazać tym, którzy nie znają tego serwisu Google, że można się dowiedzieć czegoś ciekawego. A zabawa z samodzielnym regulowaniem danych jest pouczająca. Zachęcam do wypróbowania także danych dotyczących innych kwestii, jak wielkość PKB czy długość życia. Polecam też sprawdzenia danych za okres od 1960 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz