piątek, 2 sierpnia 2013

PKB w ujęciu historycznym

Znalazłem fascynujące dane historyczne dotyczące poziomu zamożności rozmaitych krajów - dane pochodzą z pracy Angusa Maddisona.
http://www.worldeconomics.com/Data/MadisonHistoricalGDP/Madison%20Historical%20GDP%20Data.efp

Tabela pokazująca kraje europejskie zawiera szczegółowe dane z wszystkich lat w okresie 1820-2008 (z drobnymi lukami). Zostawiłem tylko kilka krajów zachodnich i Rosję/ZSRR. Polska ma wyliczone dane za niektóre lata w XIX i na początku XX wieku, aczkolwiek musimy oczywiście pamiętać, że był to kraj pod zaborami.

Zostawiłem dane za końcowe lata dekad, natomiast od 1955 roku dane są co 5 lat. Dla nas najciekawsza jest możliwość porównania szacunkowych wielkości PKB w okresie aż półtora wieku. Dziś dysponujemy dochodem 10-krotnie większym niż w końcówce 19. wieku, a także jesteśmy 5-krotnie bogatsi niż w okresie przedwojennym (panowała wtedy stagnacja, postęp był niewielki). Zauważ także, że od środkowego Gierka do upadku komuny zanotowaliśmy kilkunastoprocentowy spadek PKB (!). Kilkanaście zmarnowanych lat.

Zwracam uwagę na fakt, że dane są wyrażone w cenach stałych z 1990 roku, stąd odbiegają znacznie od powszechnie stosowanych statystyk z użyciem cen bieżących. Nie wiem też, czy uwzględniany jest parytet siły nabywczej. Jak jednak nie spojrzeć, porównanie w czasie jest szczególnie cenne.

Polecam naturalnie pełną tabelę - do pobrania w linkowanej witrynie - arkusze Excela.

6 komentarzy:

 1. "Nie wiem też, czy uwzględniany jest parytet siły nabywczej"

  Jest uwzględniany. Wg MFW PKB per capita nominalny Polski w 1990 wyniósł 1626 dolarów bieżących, a wg PSN - 5868.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gdybys mial jakiekolwiek rzeczywiste pojecie o gospodarce, zestawialbys te dane z prawdziwymi danymi inflacyjnymi (M3) czyli przedstawil realny spadek plac (w stosunku do lacznej ilosci waluty w obiegu).

   Usuń
 2. Po to, aby zobaczyć ile zysku generuje Polska na złotówce. Poczytaj o wskaźnikach makro - M2V jest ważniejszy dla dobrobytu niż PKB.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziwne podejście - przeciętny człowiek nie ma nawet pojęcia o istnieniu ilości pieniądza w obiegu,a tym bardziej nie robi żadnych porównań z tego tytułu.

   Usuń