piątek, 16 sierpnia 2013

Kontuzje komputerowe - case study

Moje pokolenie komputerowe, czyli to, które zasiadało do komputerów w okresie od połowy lat 80. do połowy lat 90. (sam pracuję już przy kompie 24 lata, a wcześniej pisałem sporo na maszynie do pisania) jest dobrym poletkiem doświadczalnym do badania efektów wieloletniego ślęczenia przy biurku.

Ergonomia pracy przy komputerze jest równie ważna, jak umiejętność obsługi maszyny - dlatego właśnie ergonomia znalazła się w treści podręcznika informatyki dla kl. 4, którego jestem współautorem. A warto pilnować tych spraw od najwcześniejszych lat - wygodny fotelik komputerowy to wielki przyjaciel każdego komputerowca, co miałem okazję przećwiczyć przy okazji kontuzji barku.

Ale ja o czymś jeszcze innym. Zimą pojawiły mi się nieprzyjemne zawroty głowy i skoki ciśnienia, a ponieważ byłem w okresie bardzo intensywnego ćwiczenia na stepperze, mogłem to łączyć z wieloma przyczynami, od błahych do poważnych. Lekarz w rodzinie od razu postawił na problemy z kręgosłupem szyjnym, które wykrył rentgen dwa lata temu. W Internecie znalazłem specjalistyczne ćwiczenia rehabilitacyjne na dolegliwości kręgosłupa szyjnego, po których zawroty w zasadzie zniknęły - na razie wygląda na to, że jest to ta przyczyna, ale jeszcze zamierzam to potwierdzić wizytą i specjalistycznym badaniem u ortopedy (rentgen, doppler).

http://m.sfd.pl/Jeśli_przy_wstawaniu_masz_zawroty_głowy...-t280387.html

Piszę to nie po to, by epatować publiczność jakimiś tam swoimi historiami zdrowotnymi, lecz by podkreślić sprawę szalenie istotną z punktu widzenia kolejnych pokoleń komputerowców - lekceważymy ergonomię pracy, a ona potrafi boleśnie wyjść na wierzch po wielu latach siedzenia przy klawiaturze. Jako że ja wystąpiłem tutaj w roli królika doświadczalnego, dzielę się owym doświadczeniem, by namawiać do zadbania o swoje stanowisko pracy. Ja o tym wcześniej najpierw nie wiedziałem, potem niezbyt doceniałem, aż zabolało. Ergonomia to jedno, ale wczesne ćwiczenia przeciwdziałające skutkom przykurczenia nad klawiaturą to drugie. Warto pamiętać.

2 komentarze:

  1. Zadbanie o stanowisko pracy powinno być pierwszą zasada pracownika oraz pracodawcy:) należy też po godzinie pracy robić sobie 5 min przerwę nawet na nierozciągnięcie się http://strefaergonomii.pl ponieważ pozwala to na rozluźnienie mięśni pleców a tym samym wydajniejszą pracę :)

    OdpowiedzUsuń