wtorek, 3 września 2013

Wydatki na zbrojenia

imageWojsko na ogół rajcuje wszystkich chłopców od lat trzech do stu trzech, ale zazwyczaj też mało kto wie, jakie są realne wydatki na zbrojenia, bo ekonomią mało kto się tak pasjonuje. W Google Public Data Explorer znalazłem statystykę ilustrującą udział wydatków wojskowych w Produkcie Krajowym Brutto (dane Banku Światowego). Interaktywny wykres ograniczyłem do lat 1992-2011 - dwie dekady wystarczająco dobrze ilustrują światowe wydatki zbrojeniowe.

Oczywiście to tylko kilkanaście krajów, aby nie zamazywać wykresu nadmiarem danych, ale po kliknięciu Eksploruj dane możesz wejść na stronę wykresu w Google i zmodyfikować go, dodając lub usuwając kraje. Nie uwzględniłem np. Izraela, którego wydatki spadały w tym okresie z 12 do 7%.

Największe wydatki mają Stany Zjednoczone - aż 4,75% w 2011 roku, co w wielkościach absolutnych daje jakieś 750 mld USD (opieram się na wielkościach PKB w rankingu CIA The World Factbook). Polska, dla porównania, wydała w tym roku 1,89%, co przelicza się na 15 mld USD. Wysokie wydatki ma Rosja - 3,87%, co daje ponad 90 mld USD. Niecałe 2% w Chinach przelicza się na ponad 200 mld USD. Świat wydaje 2,5% swojego PKB, czyli 2 bln dolarów amerykańskich - to niewiele mniej niż cały PKB Francji, Wielkiej Brytanii lub Rosji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz