czwartek, 26 września 2013

Żywy arkusz kalkulacyjny w blogu

Usługa Dokumenty Google pozwala tworzyć arkusz kalkulacyjny i umieszczać go w blogu czy na stronie internetowej. Najważniejszą cechą takiego arkusza jest jego żywy, dynamiczny charakter - arkusz w blogu pokazuje bieżący stan obliczeń i każda zmiana w tabeli jest automatycznie odzwierciedlana w blogu.

Aby utworzyć arkusz, musisz przejść do usługi Dysk Google i kliknąć przycisk Utwórz.

image

Po kliknięciu polecenia Arkusz przechodzimy do aplikacji Arkusze kalkulacyjne i tworzymy arkusz. Po zakończeniu pracy należy teraz opublikować arkusz w Internecie.

  • W menu Plik wybierz polecenie Opublikuj w Internecie.
  • W oknie Publikuj w Internecie kliknij przycisk Rozpocznij publikowanie.
  • Kliknij przycisk Strona internetowa i wybierz opcję Kod HTML do umieszczenia na stronie.
  • Skopiuj kod <iframe…> do schowka i umieść go w kodzie źródłowym strony czy blogu, o ile twoja usługa akceptuje wstawianie osadzanych ramek (Blogger i WordPress akceptują). Możesz ręcznie zmienić rozmiar interfejsu arkusza, czyli parametry width i height.

image

I tak wygląda żywy obraz arkusza - gdy zmienisz dane w dokumencie źródłowym, czyli arkuszu w swoich Dokumentach Google, zostanie to odzwierciedlone w wyświetlanym tutaj arkuszu (może mieć miejsce drobne opóźnienie czasowe). W dowolnym momencie możesz też zakończyć publikowanie, za pomocą przycisku Zakończ publikowanie. Suwak pod arkuszem pozwala przewijać arkusz, jeśli jest zbyt szeroki.

1 komentarz:

  1. Bez excela ciężko by było w pracy, dobrze, że są takie udogodnienia ;)

    OdpowiedzUsuń